מאחורי הגדר

מאחורי הגדר

תלמידי יב' הלומדים במגמת ספרות בתיכון "אלון", צפו השבוע בתאטרון הבימה בהצגה "מאחורי הגדר" על פי הנובלה מאת ח"נ ביאליק. הנובלה הקלאסית "מאחורי הגדר" נכתבה בשנת 1909 ופורסמה לראשונה בכתב העת "השילוח". ביאליק אף הקריא קטעים ממנה בביקורו המהדהד בישראל באותה שנה. במרכז היצירה סיפור אהבתם הבלתי אפשרית של נער יהודי ונערה גויה. תלמידי המגמה למדו את היצירה במסגרת היחידה החמישית בספרות, אשר עניינה "התבגרות בראי הספרות". בנובלה מעביר ביאליק ביקורת נוקבת על האופן שבו יהודי הגלות מנסים להכות בה שורש ללא הצלחה, על האופן שבו ההלכה והנורמות החברתיות המקובלות דוחקות את צרכי הפרט ואת בחירותיו, ועל הדרך בה החברה כופה את מוסכמותיה על האינדיבידואל, כך שגם נח, גיבור הנובלה (המהווה אנטי תזה לביאליק עצמו, אף באורח שבו נבחר שמו – נח זהו למעשה חנ, חיים נחמן), נכנע בסופו של דבר למוסכמות ומבטל רצונו בפני רצון החברה.

מסבירה ענבל ברגר-מישר, מורת המגמה ורכזת הספרות ב"אלון": "בחרנו לקחת את התלמידים להצגה זו משום שהיא עוסקת לא רק בנובלה הספציפית של מאחורי הגדר אלא גם יוצרת חיבור מיוחד מאד בין ספרות לתאטרון, ובעיקר מצליחה לגעת ולרפרר לנושאי עומק הקשורים גם בשירתו של ביאליק, בכל הנוגע לילדות האבודה ולחלומות שלא ניתן להגשים, עד כי הנפש שוקעת בתרדמה, מתוך ויתור פנימי שאין כואב ממנו".

97879

ידיעות נוספות

תלמידי "אלון" וחניכי "ניצן" בטורניר באולינג

19 בפברואר 2019

תלמידי "אלון" וחניכי "ניצן" בטורניר באולינג תלמידי תיכון "אלון" השתתפו השבוע בטורניר באולינג עם חניכים בוגרים של אגודת "ניצן", המתגוררים בדיור מוגן בהרצליה. הקשר בין תלמידי "אלון" לחניכי "ניצן" נמשך

לומדים על חשיבות תרומת איברים

19 בפברואר 2019

לומדים על חשיבות תרומת איברים תלמידי שכבת י' בתיכון "אלון" שמעו השבוע הרצאה בנושא תרומת איברים, במסגרת שיעור ביולוגיה. את ההרצאה העבירה דר' תמר אשכנזי, מנהלת המרכז הלאומי להשתלות. המרכז

צפייה במיקרוסקופ אלקטרוני

19 בפברואר 2019

תלמידי מגמת כימיה ב"אלון" ביקרו במכון וייצמן והתנסו בצפייה במיקרוסקופ אלקטרוני תלמידי מגמת כימיה בתיכון "אלון" ערכו השבוע ביקור מרתק במכון וייצמן, וזכו להשתמש במיקרוסקופ אלקטרוני, המאפשר צפייה בעצמים מזעריים.