מאחורי הגדר

מאחורי הגדר

תלמידי יב' הלומדים במגמת ספרות בתיכון "אלון", צפו השבוע בתאטרון הבימה בהצגה "מאחורי הגדר" על פי הנובלה מאת ח"נ ביאליק. הנובלה הקלאסית "מאחורי הגדר" נכתבה בשנת 1909 ופורסמה לראשונה בכתב העת "השילוח". ביאליק אף הקריא קטעים ממנה בביקורו המהדהד בישראל באותה שנה. במרכז היצירה סיפור אהבתם הבלתי אפשרית של נער יהודי ונערה גויה. תלמידי המגמה למדו את היצירה במסגרת היחידה החמישית בספרות, אשר עניינה "התבגרות בראי הספרות". בנובלה מעביר ביאליק ביקורת נוקבת על האופן שבו יהודי הגלות מנסים להכות בה שורש ללא הצלחה, על האופן שבו ההלכה והנורמות החברתיות המקובלות דוחקות את צרכי הפרט ואת בחירותיו, ועל הדרך בה החברה כופה את מוסכמותיה על האינדיבידואל, כך שגם נח, גיבור הנובלה (המהווה אנטי תזה לביאליק עצמו, אף באורח שבו נבחר שמו – נח זהו למעשה חנ, חיים נחמן), נכנע בסופו של דבר למוסכמות ומבטל רצונו בפני רצון החברה.

מסבירה ענבל ברגר-מישר, מורת המגמה ורכזת הספרות ב"אלון": "בחרנו לקחת את התלמידים להצגה זו משום שהיא עוסקת לא רק בנובלה הספציפית של מאחורי הגדר אלא גם יוצרת חיבור מיוחד מאד בין ספרות לתאטרון, ובעיקר מצליחה לגעת ולרפרר לנושאי עומק הקשורים גם בשירתו של ביאליק, בכל הנוגע לילדות האבודה ולחלומות שלא ניתן להגשים, עד כי הנפש שוקעת בתרדמה, מתוך ויתור פנימי שאין כואב ממנו".

97879

ידיעות נוספות

תלמידי אלון הנציחו את פועלו של הנדבן הגיבור יצחק אוכברג בתחרות כתיבה יצירתית באנגלית

7 באפריל 2019

תלמידי אלון הנציחו את פועלו של הנדבן הגיבור יצחק אוכברג בתחרות כתיבה יצירתית באנגלית השבוע התקיים בתיכון "אלון" טקס מיוחד ויוצא דופן, בו הוענקו פרסים לתלמידים שהנציחו בחיבורים באנגלית את